Willkommen Welcome Dobrodošli

in TrebinjE


Choose your Language English | GERMAN

Najjužniji grad Bosne i Hercegovine udaljen je samo 28 km od grada Dubrovnika. Desetak kilometara dalje stiže se do Herceg-Novog u ​​Crnoj Gori. Ako vozite na sjever, nakon dva sata vožnje naići ćete na Mostar. Stoga je Trebinje često odmorište za one koji žele popiti šoljicu kafe prije nego što nastave put. Međutim, neosporna ljepota Trebinja važan je razlog za posjetu i godišnji odmor mnogih turista.
Trebinje se po ljepoti svrstava u red Mostara i Stoca, ali je, srećom, izbjeglo sudbinu ova dva grada i nije bilo teško oštećeno u ratu, pa je sačuvan njegov stari grad.
Stari grad Trebinje datira s početka 18. vijeka. Današnji stari grad Kastel nastao je iz nekadašnjeg trgovačkog i zanatskog centra.
Nema grada u Hercegovini koji nije izgrađen na obalama rijeke. Trebinje je poznato kao grad sunca i kamena. Ali Trebinje je mnogo više od toga.
Stari grad leži na obali rijeke Trebišnjice. Rijeka i grad oduvijek su bili poznati po svojim starim mlinovima. Iako danas više nisu u potpunosti funkcionalni, ne tako davno su ostali simbol Hercegovine.
U istoriji Trebinja bilo je mnogo različitih doseljenika. Prvo su došli Iliri, zatim Grci, Rimljani i konačno Sloveni u 7. veku.
Osmanlijsko carstvo i Austrougarska također su ostavili važne tragove u arhitekturi. Stoga ima mnogo bogomolja za katolike, pravoslavce i muslimane. Katedrala Rođenja Blažene Djevice Marije nalazi se na gradskom trgu. Katedrala Preobraženja Isusova nalazi se u gradskom parku. Konačno, u starom gradu se nalaze Osmanlijska i Careva džamija.
Stari grad i utvrda Kastel, po imenu stanovnika grada, izgrađeni su 1715. godine. Muzej Hercegovine, uske uličice, brane i kapije, posebno najpoznatija Anđelkina, na kojoj je snimana serija "Ranjeni orao", čine ovaj dio grada autentičnim i turistima zanimljivim.
Za cara Konstantina se priča da je sagradio mnoge opatije, uključujući Duži, Zavalu, Dobrićevo i Tvrdoš. Oni služe kao dokaz duhovnosti i tradicije na ovim prostorima.
U Trebinju je ova sila prirode bila veća prije nego što je tok ograničila brana Grančarevo, nekih 15 km sjeveroistočno od Trebinja.
Ova brana bi sigurno potopila Arslanagića most izgrađen 1574. godine. Da bi se spasio ovaj lijep primjer otomanskih kamenih mostova, most je srušen 1965. godine, a kamen je dovezen u grad iz sela udaljenog samo nekoliko kilometara niz rijeku.
Klobuk je najveća tvrđava u Trebinju. Leži na granici između Hercegovine i Crne Gore. Pretpostavlja se da je sagrađena u 9. veku i da su tu sahranjeni Pavlimir i Tešimir, slovenački knezovi Krajine. Od 12. vijeka ovaj kraj je bio u sastavu Nemanjićke države sve dok nije potpao pod proširenu bosansku državu 1377. godine. Danas su ostali samo ostaci gradskih zidina